Volný čas
RSS FeedRegion: Trutnovsko
Brusírna dřeva a pila v Horním Maršově
Když v 19. století dorazila i do Čech vymoženost získávat papírenskou vlákninu ze dřeva, v Bubenči u Prahy byl spuštěn roku 1833 první papírenský stroj a díky bohatství horských lesů a levnému vodnímu pohonu začaly prosperovat i papírny v podhůří Krkonoš, vyplatilo se budovat i brusírny dřeva. Ve Velké a Malé Úpě, v Temném Dole a v Horním Maršově jich zakrátko vzniklo čtrnáct a nazývaly se ty velké brusy či šlejfy na dřevo podle svých zakladatelů – Adolfův, Hoferův, Braunův, Kneifelův či Fiebigerův.
V Temném Dole majitel Starého mlýna Ignác Dix; jako mlynář měl nepochybně zkušenosti s provozem a údržbou mlýnských kol, která, i když v tomto případě v poněkud jiném sestavení, brousila dřevo. Pro pohon získal nezbytné „vodní právo“, vystavěl náhon z řeky Úpy a celou soustavu kamenných pilířů – podpěr dřevěného žlabu, kterým později šla voda i na dvě Francisovy turbíny; ty roku 1912 doplnil ještě parní kotel.
Po druhé světové válce a konfiskacích německého majetku všechny brusírny kolem zanikly, Dixova se zachovala jako jediná a stala se součástí národního podniku Krkonošské papírny.
Po roce 1989 začal areál chátrat, sloužil různým firmám jako skladiště a pomalu se z něj stávala spíše skládka. V roce 1996 byl ale celý komplex prohlášen kulturní památkou, od roku 2015 je v soukromém vlastnictví a vizí pro takzvanou „Fabriku Temný Důl“ je kulturní komunitní centrum –využití jedinečného industriálního prostoru k pořádání dnů otevřených dveří, festivalů, koncertů a výstav.
Zdroj: Správa Krkonošského národního parku
GPS: 50.666373137483916, 15.794948894166936
Vybrali jsme pro Vás